Останні події:
В самому центрі Івано-Франківська назріва... | У Франківську біля “Епіцентру” будуватимуть дитячий садок... | “Відключення холодної води франківцям не загрожує”, – директор “Водоканалу” Роман Кімачук... | Зрив виборчого процесу у Франківську: екс-голова забрав ключі і печатку додому, ДВК не може прийняти бюлетені (фото+відео)... | Поблизу Бурштинської ТЕС виявили раптове перевищення норми рівня радіації (фото)... | В Івано-Франківську запустили новий комунальний маршрут: з’єднує АС 4 та Набережну (ФОТО)... | Курйоз: у Франківську бригада рятувальників втихомирювала агресивного кота... | В Івано-Франківськ привезли 170 тисяч бюлетенів на президентські вибори (ФОТОФАКТ)... | Справа “пасажівських стрільців”: у Франківську перед судом постав учасник перестрілки, який півтора роки був у бігах... | Секретар Калуської міськради заробляє більше, ніж міський голова Івано-Франківська... |

“Бути чи не бути”: Яблуницька лікарня ризикує зникнути, якщо не утвориться

MED-reform-398567305

Бути чи не бути Яблуницькій лікарні? Громада гірських територій стурбована. Майже шість тисяч людей будуть змушені їздити до районного центру за медичними послугами, якщо закриють Яблуницьку лікарню. А це доволі важке випробування гірським бездоріжжям.

Медична реформа дозволить утримувати в селі лише амбулаторію. Доля стаціонару на 10 ліжкомісць поки не вирішена. Все це тому, що фінансування надходить з державної субвенції, а розпорядником коштів є не громада Яблуниці, а Верховинська районна рада, пишуть Версії.

Яблуницька дільнична лікарня має діапазон обслуговування в радіусі 32 кілометрів в гірській місцевості. Тож стаціонар просто необхідний для горян, та на його утримання, за словами головного лікаря, потрібно 970 тисяч гривень. Чи виділить їм стільки грошей район?

 

«До цього часу це все було на субвенції А зараз з нового року, коли «гроші йдуть за пацієнтом», то на стаціонар – нема звідки. За медичною реформою ми зможемо утримувати лише амбулаторію. Ми вирішуємо питання, щоб на стаціонар: 4 медсестри, 4 санітарки, дві кухонні працівниці і півставки терапевта, могли профінансувати 6 сільських рад», – розповів Танасій Григоряк, головний лікар Яблуницької лікарні.

Йдеться про Яблуницьку, Гринявську, Голошинську, Довгопільську, Пробійнівську та Стебнівську сільські ради, мешканці яких отримують медичні послуги в Яблуницькій дільничній лікарні. Коштів з держбюджету на медичний заклад Яблуниці виділяється достатньо, проте, до лікарні вони доходять не в повному обсязі, бо осідають в районі.

«Медична субвенція до 1 січня на ці шість сільських рад приходить в розмірі 5 мільйонів 229 тисяч гривень. На первинний рівень громаді мало би виділятися 40%, тобто порядка 2 мільйонів гривень на 11 медичних закладів (ФАПів або амбулаторій). Фактично вони отримали 830 тисяч гривень, а 1 мільйон 170 тисяч гривень залишилися в районі. Тобто, 25 років районна рада недофінансовує медичну галузь цих територій на 60%», – заявив Максим Чопей, виконавчий директор Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття.

Світлина від Maksym Chopey.

Зберегти стаціонарне відділення в Яблуницькій лікарні можна шляхом створення об’єднаної територіальної громади, запевняє головний лікар закладу. Адже, ОТГ, як окреме структурне утворення району, зможе самостійно, без втручання Верховинської районної ради, розпоряджатися коштами і вирішувати, що зберігати, а що реорганізовувати.

«Щоб зберегти ліжкомісця вихід для Яблуницької лікарні в об’єднанні громади і створенні Яблуницької ОТГ. Я переживаю, щоб з нового року ми змогли профінансувати стаціонар. Бо якщо не буде субвенції, то все прийдеться скорочувати. Тож я бачу вихід у ОТГ. Як буде територіальна громада, то буде існувати і стаціонар», – резюмував Танасій Григоряк.

Такий вихід для медичної галузі території не фантастика – він вже впроваджений в життя у найвисокогірнішій Білоберізькій ОТГ. Там, відколи утворилася громада, вдалося не лише зберегти первинний рівень медичного обслуговування для населення, а й залишити 10 ліжкомісць на стаціонарі.

«У нас на вторинний рівень приходить медична субвенція в ОТГ, а у Яблуниці та прилеглих селах вона йде на район. Верховині ж не вистачає коштів на свою районну лікарню. А так, як розпорядником коштів є районна рада, то вони скоріш за все, віддадуть перевагу у фінансуванню районної лікарні у Верховині. А по нашій субвенції, ми є ОТГ і ми є розпорядником коштів. А решта будуть залежати від району», – підсумував Дмитро Іванюк, голова Білоберізької ОТГ.

Світлина від Дмитра Іванюка.

Якщо Білоберізька громада з населенням 2800 людей може утримувати 10-ліжкомісць, то потенційна Яблуницька громада з майже 6000 населенням однозначно лікарню утримає і, навіть, буде розвивати, переконують експерти Центру розвитку місцевого самоврядування.

«В гірських об’єднаних територіальних громадах має зберігатися медицина, яка повинна надавати якісні послуги, відповідно до вимог чинного законодавства. А не просто зберегти, для того, щоб зберегти. Якісна і доступна медицина (первинка) повинна бути у кожній громаді. Бо просто село це не потягне», – заявила Марія Баран, експерт Центру розвитку місцевого самоврядування.

DSC_0235

Наразі у Яблуниці працюють над створенням комунального некомерційного підприємства і спробують стартувати у медичній реформі окремо від району. А щодо збереження стаціонару – сподіваються, що таки зможуть випросити кошти в району. Хоча могли б і самі вже давно розпоряджатися власними грошима громади.


facebookvktwitterrss

Яндекс.Метрика